Gülse ve Müzik

SAM_3935

Müziğin bebeklerin dünyasında çok önemli bir yeri vardır. Bebekler daha doğmadan önce müzik dinlemeye başlarlar. Anne karnında 21. Haftasını doldurmuş olan bir bebeğin işitme duyuları gelişmiş durumdadır. Bu dönemden itibaren bebekler radyoda ya da televizyonda çalan bir müziği ya da annesinin söylediği şarkıları dinlemeye başlamıştır. Bir diğer deyişle anne karnındaki bebek annesiyle birlikte onun dinlediği tüm müziklere kulak misafiri olmaktadır.

Müziğin bebekler üzerinde oldukça farklı etkileri mevcuttur. Kimi zaman onları güldürür kimi zaman uyutur kimi zaman da rahatsız edip ağlatabilir.

Araştırmalar müziğin bebeklerin beyni için doğdukları andan itibaren oldukça önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Müzik bebeklerin nasıl düşüneceklerini, sorunların çözüm yollarını, dili öğrenmelerini hatta ilerleyen zamanlarda derslerini öğrenmelerini bile etkilemektedir.

Beyin gelişiminin iki bileşeni vardır. Bunlar çocuğunuzun genleri –ki bu değiştirilemez- ve yaşadığı çevre-ki bu zenginleştirilebilecek bir bileşendir- Çocuğun beynini bir harita olarak düşününseniz, çocuğunuza ne kadar uyaran verirseniz harita da o kadar genişleyecektir. Böylelikle daha çok bilgi ve beceri depolayabilecektir.

Büyümek için bebeğinizin beyninin herhangi bir düzenin nasıl oluştuğunu öğrenmesi ve hatırlaması gerekmektedir. Müzik de tam olarak bunlardan oluşmuştur. Anne ya da babanın bir müzik aleti çalması, dans ederek ya da el çırparak ritim tutması bebeğin küçük motor kaslarının gelişimi için de temel oluşturur.

Müzik beyin için bir egzersizdir. Çocuğunuz müzik dinleyerek ya da müziğe katılarak hangi seslerin birbirini izlediğini, yaptığı hareketlerin nasıl sesler çıkarttığını öğrenir. Bu bağlantı bebeğin algılama, öngörme ve sorun çözme yeteneklerini geliştirmesi için çok önemlidir.

Bebeker, anne babalarını ve çevresinde gördükleri diğer insanların seslerini taklit ederek konuşmayı öğrenirler. Birçok kişi için şarkı sözlerini hatırlamak bir metni ya da bir şiiri hatta alışveriş listesini bile hatırlamaktan daha kolaydır. Bunun nedeni müziğin aynı zamanda bellek için bir tetikleyici olmasıdır. Bundan dolayı da müzik çocuğun dili kavramasında ve kelime hazinesini geliştirmesinde büyük rol sahibidir.

Müziğin önemi bu kadar büyükken miniklerin müzikten olabildiğince yaralanmaları için nelere dikkat edilmesi gerektiğini gözden geçirmekte fayda vardır.

***Bebeğe siz müzik dinleteceksiniz evet ama bırakın da biraz da onlar müzik yapsın.Gülse eline aldığı herşeyi sallıyor,ses çıkıp çıkmayacağını kontrol ediyor.Biz de onun bu isteğini tatmin etmek için ses çıkaran oyuncaklar alıyoruz ya da yapıyoruz.Davulu ve çeşitli çıngırakları mevcut.Onları eline alıp dakikalarca sallıyor ve tabi bu arada kendi söylediği şarkısına kendi ritmini de tutturup bir de dans ediyor.Davuluna önceden vurmayı bilmiyordu şimdi iki elini koyup pat pat vuruyor.Tabi sadece davula değil kanepelere de vurup sesini dinliyor.Elimizi alkışlamamız ya da şarkı söylememiz onun oynamasına yetiyor.Markette bile şarkı sesi duyduğunda sallanmaya başlıyor.İlk doğduğu zamanlarda sakinleştirmek ya da emmesini sağlamak için şarkı söylerdim.En çok ben ona hamileyken dinlediğim bir şarkı vardı onu söylediğim zaman emmeye başlardı.Hamileyken klasik müzik,pop müzik ve Kuran-ı Kerim dinledim.Anne karnında dinlenenleri sonradan hatırlar ve sakinleşir derler ya bizimki her zaman değil de Ferhat Göçer’in Üzüm şarkısı var ya onu söyleyince susardı.İlginç!Yani tam olarak hatırlayıp hatırlamadığından emin değilim yine de ortalığı yıkmak istediğinde hiçbir müzik kar etmiyor o ayrı:)Her yerde ses çıkaran oyuncağı var.Kimi mama sandalyesinde kimi bebek arabasında.Hepsi ayrı bir yerde olduğu için bunların resmini çekebildim.Tabi benim yaptıklarım da var.Kutu çıngırağı yayınlamıştım.Yakın zamanda diğerlerini de yayınlamaya çalışacağım.

Yani neymiş müzik ruhun gıdasıymış.Dinleyelim dinletelim…

Reklamlar

About güldane

İngilizce öğretmeniyim.8 aylık çok şeker bir kızım var.Gülse eşim ve benim isimlerimizin ilk hecesi.Burda Gülse'nin gelişimine tanık olmanın yanı sıra yemek,örgü,dikiş,eğitim ve hayata dair bir çok konuyla haşır neşir olabilirsiniz...
Görsel | Bu yazı MONTESSORİ VE BEBEK GELİŞİMİ içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorumlarınız bundan sonraki çalışmalarım için önemli,lütfen yorum yapın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s