Diş Buğdayı Partisi ” Kıyafet Süsleme “

SAM_4793

Diş Buğdayı Geleneği

Diş buğdayı Anadolu’dan gelen bir gelenektir. Bebeğin ilk dişi göründüğünde aile ve yakınlarla birlikte yapılan bir kutlamadır. Buğday bereketi temsil ettiği için buğday ile hazırlanan tatlılar ile birlikte çocuğun başından dökülen buğday taneleri diş buğdayı adetlerindendir.

Genellikle bebeğin altıncı ayından sonraki dönemde patlayan ilk dişi ile birlikte bebeğin büyümesi ve bereketli, sağlıklı bir hayat yaşaması için yapılan bir kutlamadır, diş buğdayı. Yörelere göre değişmekle birlikte, diş buğdayında bir çok ikram hazırlanır. Tuzlu ve tatlı çeşitlerinin yanı sıra,buğday içerikli yiyecekler de konulur. Diş buğdayında bebeğin başından dökülen buğday tanelerinin bebeğe bereket ve sağlık vereceğine inanılır.

Diş buğdayında ayrıca yapılan bir gelenek te bebeğin gelecekteki mesleğini belirleyeceği düşünülen bir uygulamadır. Bir tepsinin içine bir kalem, bir makas, bir parça kumaş, fırça, derece ve hatta Mouse bile konulabiliyor. Bebek bu materyallerden hangisini seçerse onunla ilgili bir mesleği olacağına inanılır.

Ayrıca diş buğdayının amacı sağlıklı dişlerin çıkması için ilk diş kutlaması yapmak olduğundan dolayı, 32 adet buğday tanesi ile bebeğin boynuna bir kolye yapılır. Bunun için haşlanmış buğdaylar ipe dizilir, araya nazar boncuğu, süsleme takı uçları, emzik gibi öğelerle süsleme tamamlanır. 32 diş kolyesini bebeğin boynuna asmakta adettendir.

Adet yerini bulsun derler ya, insanların birlikte güzel günleri paylaşmasını sağlayan bu küçük seremoniler hayatın tadı. Yapıldıkça tatlı anılar olarak hafızalar kazınır.

SAM_4794

Bizim dişlerimiz biraz geç çıktı,doğum gününden hemen sonra.Daha önceden hazırlıkları tamamladığım için doğumgününden ayrı kutlama yapmak istedim.Çünkü bu gün için de ayrıca çok emek harcamıştım.Bu hazırlıkların içinde Gülse’nin kıyafeti de var.Ben kendim süslemek istedim.Tişörtündeki objelerin hepsi keçeden.Önce gazete kağıdına şekilleri çıkardım,sonra da keçeden kestim.Tişörte silikon makinesiyle yapıştırdım.

SAM_4795

Saç bandının objesi için bu sefer bir değişiklik yapıp kağıttan süs hazırladım.Netten bulduğum diş resmini yazıcıdan çıkardım.Alttaki kırmızı puantiyeli kısma gelince kırmızı A4 ün üzerine puantiye deseni basıp elde ettim.

SAM_4797

SAM_4798

Fiyonk şeklinde kıvırıp diş resmini üstüne yapıştırdım.En altına da tel tokayı silikonla sabitledim.Böylece istediğim saç bandına takılabilir hale getirdim.Aynısından benim de var.Ben de saçıma taktım.

SAM_4796

Eteği zaten hali hazırda kullandığımız bir etek.Sadece kemer kısmına keçeden diş şekli hazırlayıp tel tokayla iliştirdim.

Diğer hazırlıkları da çok yakında paylaşacağım.Şu anda azı dişlerle uğraşıyoruz,Gülse’nin 5 tane dişi var(maşallah)Bunları yayınlamakta geciktim biraz,belki yapmak isteyen olabilir.

Fikir olsun diye…

Reklamlar

About güldane

İngilizce öğretmeniyim.8 aylık çok şeker bir kızım var.Gülse eşim ve benim isimlerimizin ilk hecesi.Burda Gülse'nin gelişimine tanık olmanın yanı sıra yemek,örgü,dikiş,eğitim ve hayata dair bir çok konuyla haşır neşir olabilirsiniz...
Görsel | Bu yazı DOĞUMGÜNÜ HAZIRLIKLARI, KENDİN YAP içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorumlarınız bundan sonraki çalışmalarım için önemli,lütfen yorum yapın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s