Gülse’nin Kitapları 14 : Lili ve Yedi Çocuğu Serisi

SAM_5550

Gülse’nin şu aralar favorisi olan kitaplar Lili ve Yedi Çocuğu Serisi.Lili’nin yedi çocuğu var ve her biri belli bir konuda sıkıntı yaşıyor,ama sorunun çözümünü de yine kendileri buluyor.Resimleri çok güzel ve eğlenceli.Bu kitaplardan çok fazla yeni kavram öğrendi minik kuşum.Hiç elinden düşürmüyor.Sayfalar çok kalın değil,kitaplarla yeni zaman geçiren bebekler yırtabilir ama biz uzuun süredir beraber kitap okuduğumuz için böyle bir problem yaşamadık.

Şimdi Lili’nin yedi çocuğuna bir bakalım…

1)HİÇ UYKUM GELMEDİ ALİ

SAM_5553

Ali uyumayı hiç sevmeyen ve uykunun zaman kaybı olduğunu düşünen bir çocuk.Uyumamak için elinden geleni yapıyor ama kitabın sonunda herkes uyurken onun uyanık kalması canını çok sıkıyor ve uyumaya karar veriyor.

2)BU NE TATLI ŞEY BÖYLE LOLİ

SAM_5554

Loli’nin küçük bir kızkardeşi oldu ve eve gelen,onu gören herkes onun ne kadar tatlı olduğundan bahsediyor.Bu durumu belli etmese de çok kızıyor Loli ve içten içe kardeşine karşı bir düşmanlık besliyor.Onun kadar tatlı olmak için hep şeker,çikolata yemeye başlıyor.Annesinin de ona geceleri gizli gizli şekerlemeler verip onu tatlılaştırdığını düşünüyor.Ama sonunda ikisinin de aralarında bir fark olmadığını gece annesini izleyip karar veriyor ve kardeşini çok seviyor.

3)BİR ÇİZGİ FİLM DAHA MALİ

SAM_5555

Mali sürekli tv izleyen bir çocuk ve günlük hayatta yaptığı herşeyi tv karşısında yapıyor.Bir gün görüntüler bulanıklaşıyor ve televizyonu tamire götürüyorlar.Tamirci sorun olmadığını sorunun Mali’nin gözlerinde olduğunu söylüyor.Doktor tavsiyesiyle artık tv izlenmiyor ve küçük kahramanımız hayattan çok daha fazla zevk almaya başlıyor.

4)HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUM VELİ

SAM_5556

Veli hayvanları o kadar çok seviyor o kadar çok seviyor ki severken onlara zarar verdiğini hiç farketmiyor.Bir gün annesi onu hayvanat bahçesine götürüyor ve ordaki hayvanlar Veli’nin sevdiği hayvanların akrabaları olduklarını söyleyerek aynı sevgi gösterilerini Veli’ye gösteriyorlar.Bunun sonucunda Veli yaptığı hatayı anlayıp hayvanlara daha kibar davranmaya başlıyor.

5)BEN BİR RESSAMIM DALİ

SAM_5561

Dali resim yapmayı çok seviyor ama malesef sadece kağıtları değil gördüğü herşeyi boyuyor.En sonunda hızını alamayıp kendini de boyayan Dali aynada kendini tanıyamıyor ve çok korkuyor.Annesiyle beraber banyoda temizlendikten sonra evi de temizlemeye karar veriyor.

6)HEPSİ BENİM FOLİ

SAM_5562

Sahip olduğu şeyleri kimseyle paylaşmayan Foli bir çok tecrübe yaşadıktan sonra çok yanlız kalıyor ve paylaşmanın önemini anlıyor.

7)DONDURMA YOK MU PELİ?

SAM_5563

Peli sürekli dondurma yemek istiyor ama sonra annesinin güzel yemeklerini tadınca ne kadar güzel şeyden mahrum kaldığını anlıyor.

Bu seriye bayılıyoruz.Hem söylediğim gibi resimleri çok ilgi çekici,çocukların dikkatini çekiyor,hem de hemen hemen her çocukta gözlemlenebilen bu sorunların çözümlerine çocukların kendilerinin ulaşmasını sağlıyor.Sonuca annesi ya da herhangi bir başkası tarafından götürülmüyor karakterler bizzat kendileri deneyimler yaşayarak ulaşıyorlar ve bu yaklaşım tarzı daha etkili oluyor.Üstelik güzel olan bu istedikleri ve sürekli yapmak istedikleri şeyi istedikleri zaman sınırları koyarak yapabiliyorlar.

Biz çok beğendik.Kitap +2 olmasına rağmen henüz 1,5 yaşına girmeyen Gülse için de çok dikkat çekici oldu.

Fikir olsun diye…

İlgili Yazılar
*Gülse’nin Kitapları

Reklamlar

About güldane

İngilizce öğretmeniyim.8 aylık çok şeker bir kızım var.Gülse eşim ve benim isimlerimizin ilk hecesi.Burda Gülse'nin gelişimine tanık olmanın yanı sıra yemek,örgü,dikiş,eğitim ve hayata dair bir çok konuyla haşır neşir olabilirsiniz...
Görsel | Bu yazı GÜLSE'NİN KİTAPLARI içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Gülse’nin Kitapları 14 : Lili ve Yedi Çocuğu Serisi

  1. DERYA GENGÖNÜL dedi ki:

    Merhaba ; benim kızım martta 1,5 yaşına girecek bu seri benim çok hoşuma gitti hagi yayının acaba öğrenebilir miyim ?

  2. güldane dedi ki:

    Seri iletişim yayıncılıktan.Ama seri halinde satılmıyor,isimlerine bakıp tek tek aldım ben internetten.D&r’dan almıştım.Lili ve yedi çocuğu serisi diye söyleyince pek anlamıyorlar,hatta bulamıyorlar kitabı.Ama netten tek tek isim yazarak girdim,böylece hepsini aldım.Çok beğenerek,sıkılmdan,bunalmadan aylardır okuyoruz.Hepsini çok seviyor minik.Tavsiye ederim,çok eğlenceli.

Yorumlarınız bundan sonraki çalışmalarım için önemli,lütfen yorum yapın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s