Temalı Çalışmalara Giriş (Ev Okulu)

1098138b-17f0-406a-904b-65870c256c1dwallpaper

Gülse 19,5 aylık olmak üzere.Sürekli farklı oyunlar isteyen bir minik.Ben de elimden geldiğince hoşuna gidebilecek,hem eğitici,hem öğretici,hem de zevkli birşeyler yapmaya çalışıyorum.Uzun zamandır bu şekilde etkinlikler yapıyoruz ve çok şey de öğrendik,bize çok şey kattı.

Bu doğrultuda bu aydan itibaren temalı planlı çalışmalara girmek istiyorum.Ama çoğu ev okulu programlarında olduğu gibi gün ve plan belirtmeyeceğim.Sadece konuları belirledim.Fırsatım olduğunca o konularla ilgili (tabi araya farklı konuları da dahil ederek )etkinlikler hazırlamak istiyorum.

Konu = Vücudun bölümleri ve Ailemiz
Renk = Karışık renkler
Taşıt= Araba
Hayvan = Tavşan
Şekil = Kalp

Renkleri tek tek çalışıyoruz ama karışık halde de iyi öğreniyor,şu aralar herşeye Pembe demeye başladı,ben de karışık seçtim ilk çalışmalar için.Hayvanlardan tavşan seçmemin sebebi de bu ayki Meraklı Minikte Tavşanlar ele alınmış güzel etkinlikler var o yüzden.Şekil olarak önce daireyle başlanmalı ama bildiğiniz üzere bu ay Sevgililer Günü olması sebebiyle Kalp temalı çalışmalar çoğunlukta bu yüzden kalp seçtim.Aslında bir sebze ve meyve de eklemek istiyorum ama şu anda onları eklemedim ilerleyen günlerde ekleyebilirim.

Bu doğrultuda Ne Yaptık ?

3978d281-5daa-4e93-8072-c4785bc2c417wallpaper

1 )Vücudumuzun Bölümleri

Vücudumuzun bölümlerinin çoğunu biliyor Gülse.Tek tek sorarak bize göstermesini istedim.Göz,burun,ağız,diş,dil,yüz,kafa,saç,kulak,el,ayak,bacak,boyun,çene gibi vücudunun bölümlerini gösterdi.

*** Mıknatıslı Resim Yapma Tahtasından bebekler yaptık.

SAM_6419

*** Mıknatıslı Tahtamıza kız resmi koyup Gülse’den ona göz,ağız ve burun yapmasını istedim.O da yerine koydu.İşte resimler ;

SAM_6412

Yüzün bölümlerini koyduktan sonra saçlarına da toka iliştirdik.

SAM_6413

Altına bir bebek daha yaptık.

SAM_6415

Mutlu yüzden sonra bir de mutsuz,üzgün yüz yaptık.Sen gülünce ne yapıyorsun dedim gülüyor,ağlayınca napıyorsun diyorum Anneeee diye bağırıyor 🙂 🙂

2)Kalp Ağacı

Sevdiğimiz etkinliklerden sticker çalışmasını kalp temasıyla birleştirdik ve kalp ağacı yaptık.

SAM_6386

Kalp stickerlarını tek tek çıkarıp yaprakların üzerine yapıştırdı Gülse.Özellikle küçük olanları seçiyor,bu da benim hoşuma gidiyor aslında parmakları daha çok çalışıyor çünkü.

SAM_6387

Bu da bitmiş kalp ağacımız,hemen panomuza astık.Bu sayede hemen Kalp kavramını öğrendi Gülse.Sorduğum zaman hemen söylüyor.

SAM_6390

nazarlik-nazar-boncugu-cengelli-igne.gif_thumb.jpg

Bu konularla ilgili yaptığım çalışmaların yazılarına konu resmini ve ev okulu kolajını ekleyeceğim.Böylece takip edenler konuyla ilgili Çalışmalara daha kolay ulaşabilirler.Sağ taraftaki bölüme de ayın konu tablosu resmini ekleyeceğim.Değiştikçe görebilirsiniz.Yaptığımız başka çalışmalarda var,fırsat buldukça ekleyeceğim.

Fikir olsun diye…

Gülse 19 aylık

İlgili Yazılar
*Montessori ve bebek gelişimi

Reklamlar

About güldane

İngilizce öğretmeniyim.8 aylık çok şeker bir kızım var.Gülse eşim ve benim isimlerimizin ilk hecesi.Burda Gülse'nin gelişimine tanık olmanın yanı sıra yemek,örgü,dikiş,eğitim ve hayata dair bir çok konuyla haşır neşir olabilirsiniz...
Görsel | Bu yazı MONTESSORİ VE BEBEK GELİŞİMİ içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorumlarınız bundan sonraki çalışmalarım için önemli,lütfen yorum yapın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s